Výstavy

Jedinečné prostředí barokního zámku nabídne zajímavé prostory pro výstavy – rozlehlé sály i menší „kabinety“, široké chodby a vzdušná schodiště. Propojení barokní architektury se sbírkami klasického i moderního českého umění je jedna z výrazných charakteristik projektu Zámek Týnec, n.k.p. Zahájení výstav, vernisáže, by se měly pro lokalitu stát společenskou událostí, kde se mohou lidé z místa i širšího okolí sejít, pohovořit, společně si prohlédnout představované umění, setkat se s žijícími umělci; obdobnými společenskými akcemi by se měly stát i závěrečné dny otevřených dveří (vždy poslední den výstavy, před jejím odinstalováním).

  • Součástí konceptu obnovy jsou i tematické komentované prohlídky k historii památky a významným osobnostem s ní spojených a k aktuálním výstavám proškolenými zaměstnanci; prohlídky odborné i populární, speciální pro školy. Zatím jsou zpracovávány tyto okruhy (v závislosti na poptávce budou upravovány a rozšiřovány):
  • památka a její historie (baroko obecně, týnecký zámek, architektura, významné osobnosti posledních třech století, obnova objektu, umělecká výzdoba, fresky, umělecko-řemeslné detaily, sběratelství, poznámky k archeologickým nálezům ap.)
  • Jaroslav Polívka (1886-1960), významný konstruktér, sběratel umění, majitel zámku ve 20. a 30. letech 20. století, po emigraci do USA spolupracoval s americkým architektem Frankem Lloydem Wrightem
  • Josef Váchal (1884-1969), rodák od Domažlic, jeho vztah k Šumavě, tematický kontext s regionem – pobyt na týneckém zámku atp.
  • české výtvarné umění (dle aktuální nabídky)
  • zvláštní akce propojující výstavy s okolím
Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: